Milyen jótékony hatásai vannak a szaunázásnak?
Bár a szaunázásnak meglehetősen nagy az élvezeti faktora is, számos pozitív hatása van a testre is, ezáltal nem csak kényeztet, de bizony az egészséghez is hozzájárul. Persze, vannak esetek, mikor nem kimondottan ajánlott, de túlnyomórészt azért a jótékony hatásai dominálnak.
A szaunázás jótékony hatásai
Nem véletlenül vannak bizonyos szabályok arra vonatkozóan, hogy kiknek ajánlott a szauna használata. Azonban, ha ezeket a szabályokat az ember betartja, akkor számos pozitív hatást tapasztalhat, melyek mind a szaunához köthetőek. Az alábbiakban ezeket vesszük sorra, hiszen ha szauna vásárlás előtt állsz, ezek biztosan érdekes információk lesznek számodra!
A szaunázás jótékony hatása – akár egy sokkterápia
A szaunázás nem más, mint egy sokkterápia. A klasszikus szaunázás menete a következő: üldögélés a forró levegőben, majd egy gyors merülés a hideg vízben. Ez a forró-hideg váltakozás konkrétan sokkolja a szervezetet, és beindít bizonyos funkciókat, és számos jótékony hatással bír.
A szaunázás jótékony hatása az immunrendszerre és az anyagcsere folyamatokra
A szaunázás következtében megerősödik az immunrendszer és beindulnak az anyagcsere-folyamatok. A sokkterápia miatt megélénkül a vérkeringés, az erek kitágulnak-összehúzódnak és emiatt kondicionálódnak a kötőszövetek pedig rugalmasabbá válnak, ezáltal feszesebb lesz a bőr. Beindul az izzadás is, ezáltal megkezdődhet a méreganyagok kiürülése a szervezetből.
Szintén a meleg miatt a szervezet úgynevezett öngyógyító képessége is erősödik, de a meleg felelős azért is, hogy ilyenkor megnövekszik az endorfin szint, ezáltal boldogabbnak érezzük magunkat.
Szeretnéd Te is otthonodban élvezni a szaunázás jótékony hatásait? Kérd személyre szabott ajánlatunkat IDE kattintva, és kezdjük meg szaunád tervezését!
A szaunázás és a betegségek megelőzése
Betegség megelőzése céljából, illetve a gyógyulás rásegítésére is alkalmas, feltéve, ha már legalább 90%-os a felgyógyultság. Az immunrendszer edzésére kiváló módszer a szaunázás, de nagyon kell figyelni, hogy valóban jól legyünk hozzá.
Mikor nem ajánlott a szaunázás?
Bár összeségében inkább pozitív hatásokat gyakorol a szervezetre, néhány dologra nem árt odafigyelni. Kismamáknak szigorúan tilos! Ők majd akkor élvezhetik a hőséget, ha már egyedül tudnak tölteni egy kis időt, de a babának nagyon nem tesz jót!
És a kisgyerekeknek sem, bár ők általában amúgy sem élvezik az ottani forróságot. De nem is igazán tesz jót az ő fejlődésben lévő kis szervezetüknek a szaunákban lévő nagyon magas hőmérséklet.
Fontos, hogy betegen senki ne használja a szaunát. Ellenben azzal, amit időnként vissza lehet hallani, megfázás esetén a szauna nem segít, sőt, kimondottan veszélyes (ez a gyógymód hasonlóan hatásos és megalapozott, mint például az, hogy a megégett bőrfelületre tejfölt kell kenni). Láz esetén a szervezet amúgy is gőzerővel dolgozik, a szív és a szervezet egésze óriási terhelés alatt van. Magas láz esetében nem véletlenül kell azonnal hűtőfürdőt venni. Hasonlóan működik, mint a motorok. Ha egy motor túlmelegszik, nem azzal kell orvosolni, hogy még egy kicsit jobban megdolgoztatjuk. Vagyis, hőemelkedéssel, lázzal messziről el kell kerülni a szaunát!
Amit még nem árt tudni a szaunázás jótékony hatásairól...
A szaunázás nem csak a szervezetnek tesz ám nagyon jót, de bizony a bőrnek is. A melegben kitágulnak a pórusok, ráadásul izzadunk is, így a méreganyagok könnyen tudnak távozni. Tehát nem csak feszesebbé teszi a bőrt, hanem mélyrehatóan ki is tisztítja azt.
Ugyanakkor a rengeteg pozitívum mellett említést kell tenni arról is, hogy a hajat azonban meglehetősen szárítja. Szaunázás előtt erősen ajánlott hajat mosni és minden kondicionálót, hajápolót, olajat alaposan kiöblíteni. A legjobb, ha nedves törölközőbe van csavarva szaunázás közben a fej, de legalább a haj legyen nedves. És frissen festett hajjal is inkább más program az ajánlott, ugyanis a magas hő következtében könnyen foltossá válik az amúgy egyenletes festés.