Szaunázás menete: így szaunázz jól!
A szaunázásnak számtalan előnye van, ami jobbnál-jobb hatásokkal bír a szervezetünkre. Legyen az az immunerősítés, ami ebben a téli, influenzás időszakban elengedhetetlen, vagy a jó közérzetünkért felelős endorfinok termelődés a testünkben a meleg hatására is a fantasztikus tulajdonságok közé tartozik. De ismered a szaunázás menetét lépésről-lépésre? Ha nem, a cikkből megtudod!

Mik a szaunázás pontos előnyei?
Az immunrendszered megerősödik a rendszeres szaunázás folyamatától és az anyagcseréd is felgyorsul. Az erek kitágulnak és összehúzódnak, emiatt pedig a kötőszöveteid rugalmassá válnak, amik a bőr feszességéért felelnek. Az izzadásunk pedig beindítja a méreganyagok eltávozását a testünkből. A meleg hatására az endorfin szintünk is megugrik, amitől kialakul bennünk egy „boldogság érzés”.
Így szaunázz jól lépésről-lépésre
Valóban a szaunázásnak van egy pontos menete, amiről sokan nem vesznek tudomást, pedig nagyon is fontos, hiszen a csodálatos hatásait csakis így tudjuk maximálisan kiélvezni. Ezeket a tanácsokat betartva te is megtudhatod, hogy miért is szeretik annyian ezt a fajta wellness kikapcsolódást.
- Ne siesd el a dolgokat! Ezt nem csak általánosságban értjük, hanem a szaunázást sem szabad elsietni. Szánjunk az egész folyamatra legalább egy-másfél órát, hogy a szervezetünk valóban fel tudjon készülni erre a nem mindennapi élményre, hiszen a hőmérsékletkülönbség nagy és hirtelen változást jelent számára. Utána pedig pihennie és regenerálódnia kell.
- Semmiképp ne menjünk sminkben, ékszerekkel, órával vagy parfümözött testtel a szaunába, mert nem tesz jót egyik sem, sőt, meg is égethetjük magunkat, ha fémet viselünk. Tisztán érkezzünk, megfürödve, de jól áttörölt, száraz bőrrel.
- A szaunázás előtt két órával étkezzünk utoljára, hiszen az étel emésztése miatt a szervezetünk túlságosan erre a folyamatra koncentrál, így ha épp akkor mennénk szaunázni, az nem tenne jót neki. Azonban az éhgyomros szaunázás sem ajánlott, hiszen az alacsony vércukorszint miatt akár rosszul is lehetünk, vagy elájulhatunk.
- Ne szaunázzunk fürdőruhában! Sokan így tesznek, holott nem egészséges. Ugyanis a műszálas fürdőruhák a magas hő hatására kibocsájtják a mérgező anyagaikat. Használj helyette törölközőt, szauna lepedőt vagy szauna ruhát. Ha pedig az öltözetnél járunk: a papucs kifejezetten tilos, nem való szaunába, legyél mezítláb.
- A rajtunk lévő törölközőn vagy lepedőn kívül mindenképp vigyünk egy olyat is, amire ülünk és a csupasz talpainkat tesszük, hisz ezek alapvető higéniai elvárások.
- A szaunázás a befelé figyelés és ellazulás műfaja, így ne ekkor csevegjünk a barátunkkal, barátnőnkkel vagy párunkkal, ez nem a zajongás és hangoskodás helye.
- Ajánlott 2-3 körben, egyszerre csak 10-15 percet tartózkodni a szaunában, hisz ez pont elég a szervezetünknek. Utána picit pihenjünk kint, regenerálódjunk és jöhet a következő kör.
- A szaunázás utáni hideg zuhanyt óvatosan tegyük, nehogy baj legyen és sokk érje a szívünket: így mindig lassan és a szívtől legtávolabb eső testrészekkel kezdjük a lehűlést.
- Ha végeztünk a szaunával mindenképp pótoljuk a folyadékot, igyunk sok vizet. Közvetlen szaunázás után nem ajánlott az aktív sport és a nehéz étkezés. Ne aznapra tegyünk edzésünket, az étellel pedig bánjunk finoman, csak kímélő táplálékot fogyasszunk.